MERAL Eczanesi
AKTAŞ Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

MERAL Eczanesi
Sağlık Mah.Şehitler Cad.Yüksel Apt.No:32/9 (KÖROĞLU DEV.HAS.POLİKİNLİKLER KARŞISI)
Tel: 0374 270 41 67
AKTAŞ Eczanesi
Aktaş Mah.Taşhancılar Cad. Duygu Sit.C Blok No:3 Merkez/BOLU
Tel: 0374 217 70 05
Bolu 5 günlük hava tahmini

ULUSAL EMZİRME HAFTASI KUTLU OLSUN

12 Ekim 2020

‘Altın Bebek Dostu İl’ Bolu'dan 1-7 Ekim Ulusal Emzirme Haftası Farkındalık Etkinlikleri Covid-19 önlemleri alınarak yapıldı.

Haber: Elif ERDOĞAN

 

Anne Sütü ve Emzirmenin Önemini vurgulamak ve desteklemek için her yıl 1-7 Ekim Ulusal Emzirme Haftası olarak kutlanmaktadır. Toplumun ve onu oluşturan bireylerin, sağlıklı ve güçlü olarak yaşamasında ekonomik ve sosyal yönden gelişmesinde, refah düzeyinin artmasında, mutlu, huzurlu ve güvence altında varlığını sürdürebilmesinde yeterli ve dengeli beslenme en temel koşullardan biridir. Yetersiz ve dengesiz beslenme, bir yandan bireylerin fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişimlerini, diğer yandan da toplumun ekonomik ve kültürel gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuz etkiler en çok bebeklerde ve çocuklarda görülmektedir. Anne sütü üzerinde yoğunlaşan çalışmalar anne sütünün eşsiz bir besin olduğu ve bebek beslenmesindeki yerinin doldurulamayacağı gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

 

Anne sütü yeni doğan bebekler için eşsiz bir kaynak olup yeni doğanın beden ve ruh sağlığı için en uygun besindir. Çok sayıda antikor, enzim, besin maddeleri, vitamin ve hormon içerir. Çok zengin besinsel değerinin yanı sıra anne sütü ucuz ve kolay ulaşılabilir bir gıdadır. Emzirme ise annelerin ve bebeklerinin sağlığı ve refahında en önemli faktör olup anne bebek bağını güçlendirmede önemli rol oynar. Dünya Sağlık Örgütü ve Bakanlığımızın önerdiği de ‘bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6’ncı aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesi’ ve bu şekilde tüm bebeklerin yaşama sağlıklı başlaması temel amaçtır. Bu kapsamda annelere ve ailelere nitelikli danışmanlık hizmeti sağlamak ve emzirme ile ilgili danışmanlık hizmetlerine yatırım yapmak çok önemlidir. Bolu İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından bütün aile hekimliklerimizce danışmalık hizmetlerinde kullanılmak üzere Bakanlığımızın hazırlamış olduğu ‘Emzirme ve Anne Sütü ile İlgili Sık Sorulan Sorular’ kitapçıkları basılarak dağıtılmıştır. Bebek Dostu Hastanelerimiz İzzet Baysal Devlet Hastanesi ve BAİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetim ekiplerimiz ve çalışanlarımız tarafından haftanın anlam ve önemini vurgulayan farkındalık etkinlikleri Covid-19 önlemleri alınarak yapılmıştır.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama