ELMAS Eczanesi
DEFNE Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

ELMAS Eczanesi
Tabaklar Mah.Cumhuriyet Cad.No:58(Otelcilik ve Turizm Mes.Lisesi Karşısı)
Tel: 0374 212 72 73
DEFNE Eczanesi
Beşkavaklar mh Necdet Gören Cd Yardemir Konutları N:18 A/B Blok13/B(Şehit Yüzbaşı Burak Bilen Sağlık Ocağı Çaprazı)
Tel: 0374 270 52 10
Bolu 5 günlük hava tahmini

Uğur Mumcu Parkı’nın açılışı gerçekleştirildi

25 Ocak 2021

Bolu Belediyesi tarafından yenilenerek modern bir görünüme kavuşan Uğur Mumcu Parkı, Uğur Mumcu’nun aramızdan ayrılışının 28’inci yıldönümü sebebiyle gerçekleştirilen anma töreni ve açılışın ardından vatandaşların hizmetine girdi. Açılışta konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bu parkı baştan sona revize edeceğiz’ demiştik. Bu sözümü tuttum. Umuyorum ki beğenmişsinizdir. Tamamlandığında görecekseniz burası gençlerin cazibe merkezi haline gelecek” diye konuştu

24 Ocak 1993 tarihinde katledilen araştırmacı yazar ve gazeteci Uğur Mumcu’ya, aramızdan ayrılışının 28’inci yıldönümünde isminin verildiği ve Bolu Belediyesi tarafından yenilenerek modern bir görünüme kavuşan Uğur Mumcu Parkı’nda bir anma töreni düzenlendi. 24 Ocak 2021 tarihinin pazar gününe gelmesi ve sokağa çıkma yasaklarının devam etmesi sebebiyle anma töreni 25 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 11.00’da gerçekleştirildi.

 

“HALA O ÜZÜNTÜYÜ İÇİMİZDE YAŞIYORUZ”

Açılışta konuşma yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “24 Ocak Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması olduğu için 25 Ocak Pazartesi günü bu açılışın yapılmasına karar verdik. Tabi ki rahmetli Uğur Mumcu’nun katledilişinin 28’inci yılında biz burada toplandık. Hala o üzüntüyü içimizde yaşıyoruz. Rahmetlinin Ankara’daki cenazesinde çok soğuk ve yağmurlu bir hava vardı. Ama orada katılan yüzbinler Uğur Mumcu’nun aslında hiç unutulmayacağını daha o günlerden müjdelemişti. 1995 yılıydı. Hiç unutmam. O zamanlar Uğur Mumcu’yu anmanın bile yasaklandığı dönemlerdi. Ona rağmen yüzlerce kişi ile Uğur Mumcu’yu andığımız ve bu uğurda yargılanan arkadaşlarımız olduğunu da ben asla unutmam” ifadelerini kullandı.

 

“BURASI GENÇLERİN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK”

Park hakkında kısa bilgi veren Başkan Özcan, “Bu park 1985 yılında park haline gelmeye başlanmış. Rahmetli eski Belediye Başkanı Muzaffer Işın zamanında ağaçlandırma çalışmaları başlamış. Necdet Gören zamanında 1995 yılında burasının adının Uğur Mumcu Parkı olması için belediye meclisinden karar çıkarmış. Daha sonra gelen 15 yıllık dönemde parkın adı Uğur Mumcu diye yıkılıp dökülmediği yeri kalmamış. Parkın ismini değiştirmeye çalışmışlar. Allah’tan bir oy ile bunu başaramamışlar. Sonrasında bakmışlar ismini değiştiremiyorlar o zaman âtıl hale getirelim demişler. Bolu’nun en merkez noktalarından birinde bulunmasına rağmen sırf adı Uğur Mumcu diye buradaki elektrik tesisatı dahi çalışmıyordu. Bolu’nun kasten olarak bırakılmış en bakımsız parkıydı. Ben geçen yıl bir söz vermiştim. ‘Bundan sonra Uğur Mumcu’yu bu şekilde anlamayacağız. Şanına yakışır şekilde anacağız’ demiştim. ‘Bu parkı baştan sona revize edeceğiz’ demiştik. Bu sözümü tuttum. Umuyorum ki beğenmişsinizdir. Tamamlandığında görecekseniz burası gençlerin cazibe merkezi haline gelecek” diye konuştu.

 

PARKA UĞUR MUMCU HEYKELİ YAPILACAK MI?

‘Parkın içine Uğur Mumcu heykeli yapılacak mı?’ sorusuna cevap veren Başkan Özcan, “Parkın içerisinde bir tane Uğur Mumcu anıtı var. Bizim için daha önemlisi bir tane kalem simgemiz var. Kalem deyince zaten akıllara Uğur Mumcu geliyor. Biz oraya o kalemi koyarak basın özgürlüğüne vurgu yapmak istedik. Tekrar ihtiyaç duyulursa ve yapılmak istenirse bu adımı atmaktan da çekinmeyiz” şeklinde konuştu.

 

“VERDİĞİM SÖZLERİN TUTMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM”

Başkan Özcan, “Bu parkın adını unutturmak için bir şey daha yapmışlardı. Eski Su İşleri binasında ufak bir tadilat yapıp orayı TÜRGEV’e vermişlerdi. Biz geldiğimiz zaman TÜRGEV bütün kapılara kendi tabelalarını takmışlardı. ‘Orayı da TÜRGEV’den alıp Uğur Mumcu Gençlik Merkezi haline getireceğiz’ diye de söz vermiştim. Bu sözün gereği olarak o gençlik merkezinin açılışını da yaptık. Sizlere geçen yıl verdiğim sözlerin tutmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

 

 

“O GÜNLERDE YAPILAN UYARILARA KULAK VERSELERDİ…”

Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü hakkında konuşan Başkan Özcan, “Cumhuriyet Gazetesi’nin değerli yazarı, cumhuriyetin yetiştirdiği aydınlardan biri olan Uğur Mumcu’nun katledilişinin 28’inci yıldönümü. Daha dün gibi ama 28 yıl geçmiş 1993’den bu yana. O dönem çok sayıda aydın katledilmiş. Bu aydınların katledilmelerin sonuçlarını biz bugün somut olarak yaşıyoruz. Uğur Mumcu, ‘Ben Atatürkçüyüm. Ben laikim. Ben antiemperyalistim. Tam bağımsız Türkiye’den yanayım ve insan hakları savunucuyum. Ben terörün karşısındayım. Ben yobazların, hırsızların, vurguncuların ve çıkarcıların düşmanıyım’ demişti. Burada bulunan insanların da ortak düşüncesi bu. Aslında Uğur Mumcu bizleri tarif etmiş. Çok öngörülü bir insandı Uğur Mumcu şimdi daha iyi anlıyoruz. Uğur Mumcu tam bu aydınlarımız katledildiği o 1980’li 1990’lı zamanlarda, “Bugün cemaatlere giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar. Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar’ demiş. Ne kadar öngörülüymüş değil mi? O günlerde yapılan uyarılara kulak verselerdi 15 Temmuz’da ellerinde tutup büyüttükleri terör örgütünün o tarihlerde devlete sızan mensupları cumhuriyetimize karşı ayaklanmaya kalkamayacaklardı” ifadelerini kullandı.  

 

UĞUR MUMCU’YU VE DİĞER AYDINLARIMIZI ANMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Başkan Özcan, “Henüz vakit geç değil. Ülkemizi yönetenlere de sesleniyorum. Aydınlarımızın söylediği ortak şeyler var. Bugün gerçekleştiğine üzülerek şahit oluyoruz. Siz de Uğur Mumcu’ya kulak verin, Bahir Üçok neler yazmış bir bakın. ‘Bir gün mezarımda güller açacak ey halkım unutma beni’ demişti. Biz seni unutmadık Uğur Mumcu. Mezarında güller açacak. Seni de Türk Milleti olarak unutmayacağız. Her yıl artan katılım ile seni ve diğer cumhuriyet aydınlarımızı anmaya devam edeceğiz. Ruhun şad olsun. Mekânın cennet olsun” dedi.

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan konuşmalarının ardından açılışa katılan vatandaşlar ile birlikte Uğur Mumcu Anıtı’na kırmızı karanfil bıraktı. Karanfil bıraktıktan sonra Uğur Mumcu Parkı dualar ile birlikte vatandaşların hizmetine açıldı.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama