EVREN Eczanesi
SARUHAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

EVREN Eczanesi
Sağlık Mah. Dodurga Cad. Kutlu Apt. No:57(Çağsu Hastanesi Karşısı)
Tel: 0374 270 20 26
SARUHAN Eczanesi
Sümer Mah. Hattat Emin Barin Cad. Gündogdu Park Apt. No:87/13 A(Bilal-i Habesi Camii Karsisi)
Tel: 0374 220 20 05
Bolu 5 günlük hava tahmini

Sınava Girecek Öğrencilere Uzman Psikologdan Öneriler

25 Haziran 2020

27 ve 28 Haziran 2020 de YKS sınavına girecek olan adaylar için uzman psikolog öğrencilere önerilerde bulundu.

Uzman Klinik Psikolog Kemal Hilmi Çelebi 27 ve 28 Haziran 2020 de YKS sınavına girecek olan 2 milyon 433 bin 219 aday için önerilerde bulundu.

 

“Kendini Ne Kadar Önemsersen Karşılığını O Kadar Alacaksın”

Kişinin anne karnından başlayıp bugünlere kadar gelen bir gelişim ve değişim içinde olduğunu belirten Psikolog Kemal Hilmi Çelebi; “Gittiğin her okul, öğrendiğin her bilgi, çözdüğün her soru, geleceğine yapmış olduğun yatırımdan başka bir şey değil. Hayatını, yaptığın işi ve geleceğini ciddiye alıp, güzel şeyleri ektiysen rahat ol, panik yok, her şey istediğin gibi olacak. Çünkü hayat taksitle değil peşin çalışıyor. Ektiklerini mutlaka en verimli şekilde biçeceksin. Hayat çıktığı yoldan dönmeyen ve o yolculuğu sonuna kadar sürdürenlerin zafere ulaştığı bir meydandır. Zafere çiçekli yollardan gidemezsin ve başarı merdivenlerini ellerin cepte tırmanamazsın. Kendini ne kadar önemsersen karşılığını o kadar alacaksın. Unutma ki hayat bir yansımadır, neyi söylersen onu duyacaksın.” diye ifade etti.

 

“Ölüm Kalım Maçın Değil”

Sınav sadece bir araç olduğunu vurgulayan Psikolog Kemal Hilmi Çelebi; “Seni bir istasyondan başka bir istasyona taşıyacak bir araç. Ölüm kalım maçın değil. Tedbir senden, takdir Allah’tandır. Kendine inanıp bilgi edindiysen, bu sınav senin için harika geçecektir. YÖK'ün 2.dönem konularından sizleri muaf tutması, TYT sınavında süreyi 30 dakika uzatması, AYT sınavında barajı 180’den 170’e çekmesi, pandemi günlerinin sizlere armağanıdır. Bu avantajları kullanarak, sınav öncesi rutinini asla bozma.”diye belirtti.

 

“Edindiğin Tüm Bilgiler Zihninde Bekliyor, Panik Yapma”

Psikolog Kemal Hilmi Çelebi; “Bugünden itibaren artık daha fazla nefes al, spor yap, müzik dinle, zihnini dinlendir. Bilgi edinmek için çalışma. Sadece son iki yılın çıkmış sorularını çözmen yeterli olacaktır. Edindiğin tüm bilgiler zihninde soğuk hava deposunda, sınav anını bekliyor, panik yapma. Cuma akşamı sınav belgelerini gözden geçir, rahat kıyafetlerini hazırla ve hangi saatte uyuyorsan o saatte yatağına gir. Uyku tutmaz ise kalk, dolaş, evde nefes al, tekrar yatağına gir, güzel şeyleri hayal et ve uykunun kollarına kendini bırak. Sabah erken kalk ve duşa gir, ılık suyla duşunu al, çıkarken soğuk suyla ayağını ve enseni yıka. Bu stresini ve kaygını azaltacaktır. Kahvaltıda ağır ve sıvı gıdalarla beslenme. Baharat ve kızartma türlerinden uzak dur. Odaklanmaya iyi geleceği tespit edilmiş patates haşlamasını ihmal etme.”dedi.

 

“Bütün Soruları Görmeye Çalış Yani Turlama Tekniğini Kullan”

Öğrencilerin sınav yerine erken giderek, oradaki havayı teneffüs etmesinin önemini vurgulayan Psikolog Kemal Hilmi Çelebi; “Masken, suyun, giriş belgen, kimliğin yanında olsun. Sınav salonunda sana gösterilen yerin sana ait olup olmadığını mutlaka kontrol et. Kitapçık dağıtıldığında kitapçığı gözden geçir, asla sorulara bakma. Sadece sayfa numaralarına göz at, matbaa hatası olup olmadığını kontrol et, o kadar. Sınava en iyi olduğun alandan başla. Dikkatin dağıldığında soru çözmeyi bırak. Derin nefes al, iki yudum su iç ve devam et. Baktın olmuyor, farklı bir türe geç. Soruyu anlamadan çözmeye çalışma. Altı çizili kelimelere dikkat et. Tüm seçenekleri oku ve öyle şıkkı işaretle. Çeldiricilere dikkat et. Üç şıkka indirdiğin soruda sakın atarsam tutar deme, genelde tutmayacak ve yanlışların doğrularını götürecektir. İki şıkka indirdiğin sorularda yüzde elli şansın vardır, aklına ilk geleni işaretle ve bu seçeneği asla değiştirme. Soruyla kesinlikle inatlaşma. Unutma ki inatlaşmak sana kaybettirir. Çözemediğin soruyu işaretle ve geç. Bütün soruları görmeye çalış, yani turlama tekniğini kullan.”diye öğütledi.

“Beyninin Bütün Loplarını Harekete Geçir”

Psikolog Kemal Hilmi Çelebi; “İyi hazırlanmış bir sınavın %10’u çok kolay sorulardan, %20’si kolay sorulardan, %40’ı normal sorulardan, %10’u çok zor sorulardan, % 20’si zor sorulardan oluşur. Dolayısı ile panik yapacak, kaygılanacak bir durum yok. Balık soruları, bir soruya takılıp kaçırma. Her doğru sana puan getirecek unutma. Üç şık arka arkaya gelebilir, daha fazla aynı şık devam ediyorsa burada bir yanlışın olduğunu fark et ve zinciri bir yerinden kır. Yüz kişiden beş kişi kaydırma yapar. Cevap anahtarın senin namusun onu çok iyi koru. Birinci sayfadaki soruları çöz ve ikinci sayfaya geçerken, cevapları madde numaralarını okuyarak optiğe geçirmen, kaydırma riskini azaltacaktır. Cevap anahtarını sınav bitiminde mutlaka kontrol et. Sınav sürecinde sakin kalmaya, derin ve doğru nefes alıp vermeye önem göster. Sakinim ve her şey yolunda telkinlerini iç sesinle seslendir. Bir soruyu çözdün ya da çözemedin diğer soruya geçtiğinde, aklını o önceki soruda sakın bırakma. Sağ elinle çözemediğin bir soruyu, birde sol elinle çözmeye çalış. Farklı olduğunu göreceksin, beyninin bütün loplarını harekete geçir. Sağ elini kullanıyorsan sola doğru, sol elini kullanıyorsan sağa doğru otur. Bu pozisyon hatırlama eğrisini harekete geçirecektir. Zamanı arada mutlaka kontrol et. Kimin ne yaptığı önemli değil, sadece kendine odaklan. Kendini kimseyle kıyaslama. Yapamadığını boş bırak ve geç. Unutma alın yazını ancak alın terinle değiştirebilirsin. Mücadelenden asla vazgeçme. Sonuna kadar inancını ve azmini devam ettir. Zafer kendine inananların olacaktır.”dedi. Haber: Fatma Marmara
 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama