Bolu 5 günlük hava tahmini

MÜDÜRLERE “KAPSAYICI EĞİTİM” SEMİNERİ VERİLDİ

9 Kasım 2018

Bolu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Bolu Merkezdeki Okul öncesi, İlk, orta ve lise dengi okulların bütün müdürleri, günde 8 saatten toplam 40 saat sürece olan çağdaş bir metod olan “Kapsayıcı Eğitim” aldı.

Üç sınıfta ve günde 8 saat eğitim alan Okul Müdürleri, bütün dünyada yaygın olan Kapsayıcı eğitim metod ve tekniklerini konuşarak, fikirler yordayarak, afiş hazırlayıp, kendi hazırladıkları ürünleri sunarak,  ileri seviyede bilgi tazeleme, fikirler kazanma, bilimsel eleştiri ve bilimsel tartışmalarla farklı fikirler sunarak, en doğruyu bulma gayretinde oldular. Karşı fikirlere saygı duyarken, çok değişik fikirler karşısında da içinde bulundukları durumun içinde, en iyini uygulayabilme kabiliyetlerini geliştirdiler. Bu seminer için Okulu hazırlayan Okul Müdürü Eğitim yöneticisi  Muhittin Öztürk, Eğitim Merkezi Müdürü  İsmail Öztemel, Kapsayıcı Eğitim derslerini veren eğiticiler Muhlis Evcimen, Süheyla Göktaş ve Neşe Asena Özşen üç sınıfta,  toplam 75 müdürle kapayıcı eğitimlerini sürdürdüler.

Bütün dünyada olduğu gibi, Bolu’da da eğitim adına en son teknik ve bakış açılarıyla okullar yönetilecek.   Önümüzdeki hafta da Bolu Merkezdeki  Okul Müdür yardımcıları ve öğretmenler bu okulda beş gün kursa katılacak.  

Kapsayıcı Eğitim Nedir?

Kapsayıcı eğitim, yoksul, farklı etnik ve kültürel geçmişlere sahip, kırsal bölgelerde yaşayan çocuklar ile kız çocukları gibi eşit ve nitelikli eğitim alma konusunda sorun yaşayan diğer gruplara da odaklanmayı ifade etmektedir. Bu anlamda kapsayıcı eğitim; çeşitliliğe değer vererek cinsiyet, etnik yapı, sosyal sınıf, sağlık, sosyal katılım ve başarı gibi nedenlerle kimsenin eğitim süreçlerinden dışlanmaması ve herkesin sistem tarafından kucaklanmasıdır  

Kapsayıcı eğitim anlayışında sosyal adalet ve eşitlik kavramları ön plana çıkar ve farklılıkların saygı, değer ve kabul görmesi gerektiği vurgulanır. Benzer biçimde UNICEF kapsayıcı eğitimi, öğrenmenin gerçekleşebilmesi için özel desteğe ihtiyaç duyan tüm öğrencileri de içerecek bir sistem olarak tanımlamaktadır (UNICEF, 2003). Bu açıdan kapsayıcı eğitim “her öğrenci eşit derecede önemlidir”  anlayışı çerçevesinde, okulları tüm öğrencilere hizmet verebilecek bir hale getirebilme gayretidir denilebilir. A. Haktan Yamantürk

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Rwitter Günlüğü
Tüm Twitter Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama