EZEL Eczanesi
HÜLYA Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

EZEL Eczanesi
İZZET BAYSAL MERKEZ DEVLET HASTANESİ SK N.27/A (RUH SAĞLIĞI HASTANESİ KARŞISI)
Tel: 0374 2752844
HÜLYA Eczanesi
Köroğlu Mah. Yağmur Sokak No:5/A(60.yıl ilköğretim ve 80. yıl sağlık ocağı yanı)
Tel: 0374 217 64 24
Bolu 5 günlük hava tahmini

Mekanik sayaçlar için beklenen indirim geldi

14 Haziran 2019

DİJİTAL SAYAÇLARDA BÜYÜK SORUN

Bolu Belediye Meclisi Haziran Ayı İkinci Oturumu’nda mekanik sayaçlara dönmek isteyen vatandaşlardan alınan depozito ücretinin indirilmesine oy birliği ile karar verildi. Öte yandan Başkan Özcan, “Dijital sayaçlarla ilgili şu an sorun var. 13 bin garantisi geçmiş saat var. Kalibrasyonlarının yapılması gerekiyor. Az mı su yazıyor, çok mu su yazıyor belli değil” dedi.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Bolu Belediye Meclisi Haziran Ayı İkinci Oturumu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yönetimin belediye binasındaki meclis salonunda yapıldı. Geçtiğimiz meclis toplantısında gündeme gelen ve Plan Bütçe Komisyonu’na sevk edilen mekanik sayaçlara dönmek isteyen vatandaşlardan alınan ücretlerde indirime gidilmesi için komisyon çalışmalarını tamamladı. Belirlenen fiyatlara göre meskenlerden alınan bin 400 TL’lik ücretin 400 TL’ye, daha önce iş yerlerinden alınan 2 bin TL ise 500 TL’ye düşürülmesinin uygun olduğu komisyon tarafından onaylandı. Gündem maddesi meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

“AZ MI SU YAZIYOR, ÇOK MU SU YAZIYOR BELLİ DEĞİL”

Maddenin oylamasından önce konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, dijital sayaçlarla ilgili önemli bir sıkıntıya değindi. Bolu’da şu an kullanılan 68 bin sayaçtan 13 binin 10 yıllık garantisinin sona erdiğini söyleyen Özcan, bu sayaçların kalibre edilmesi gerektiğini fakat firmanın ilgilenmediğini ifade etti. Bu sayaçların az mı, çok mu su yazdığının belli olmadığını ifade eden Başkan Özcan, “Bu karardan sonra mekanik sayaçlara gelen kaç kişi olur onu da bilmiyorum. Dijital sayaçlarla ilgili şu an sorun var. 13 bin garantisi geçmiş saat var. Kalibrasyonlarının yapılması gerekiyor. Az mı su yazıyor, çok mu su yazıyor belli değil. Kalibre edilmesi gerekiyor. Bozulanlar da yapılmıyordu. Yeni tarife cetvelinde bununla ilgili de çalışma olmuş” dedi.

“DİJİTAL SAATLER ORTADAN KALKIYOR DİYE BİR ŞEY YOK”

Bu uygulamanın dijital saatleri ortadan kaldırmadığını, isteyen vatandaşların devam edebileceğini söyleyen Başkan Özcan, “Şimdi seçim öncesinde herkesin verdiği sözler vardı. Biz bu depozito ücretlerinin çok fahiş olduğunu ve düşüreceğini söyledik. Şimdi konutlarda ve iş yerlerinde bunu düşürüyoruz. Şimdi 75 bin sayacımızın 68 bini dijital. 13 bin saatin kalibrasyonunun yapılması gerekiyor. Bu birinci sıkıntı. Diğer bir sıkıntı ise vatandaş dijital saat kullanmak istemiyor. Her an su bitti mi bitecek mi şeklinde olmuyor diyor. Biz de vatandaşımıza diyoruz ki isterseniz mekanik saat kullanabilirsiniz, isterseniz dijitale devam edebilirsiniz. Sorun şuydu bozulan dijital sayaçlar yapılamıyordu. Neden gelir tarife cetveline onarım bedeli hiç konulmamış. Şirket daha çok Bolu’dan daha fazla dijital sayaç satamayacağı için gidiyor. Bizde dedik ki biz sana mahkum değiliz. Dijital saatleri bırakıp mekanik sayaçlara dönmek isteyenlere engel olmayacağız. Şirket buradan giderse bir anlaşma ve ihale yapacağız. Parçaları alma ve yapma ile ilgili. Dijital saatlerin ortadan kalkıyor diye bir şey yok. Dijital sayaç takacak ekibimiz yok. Yapmak istediğimiz seçenek sunmak. Mekanik sayaçları sayacak eleman yok diyebilirsiniz. Dijital saatlere yaygın geçilmeye başladığımızda bizim abone sayımız 40-45 bin civarıymış. Bu aboneleri 5 kişi okuyormuş. Tahsilat oranı da yüzde 95 ile 97 arasında değişmiş. Şimdi o sayaçları okuyan kişiler yine aynı işi yapıyor. Ne kadar kişinin bu mekanik sayaca başvuracağını bilmiyorum ama dolayısı ile 40 bini geçmediği sürece sorun yok. Personel istihdam etmemize gerek yok” şeklinde konuştu.

“PİLOT UYGULAMALARINA BAŞLAYACAKLAR”

Ayrıca dijital sayaçların sahibi olan firmanın vatandaşları mağdur etmemek adına yeni bir pilot uygulama için çalışmalara başladığını söyleyen Başkan Özcan, “Değişik önerilerde var. Pilot uygulamalarına başlayacaklar. Suyun aniden bitmesi ile ilgili. Belli bir seviyenin altına düştüğü zaman otomatik olarak mesaj gelecek yada telefondan kredi kartı ile online ödeme yapabilecek. Dijital sayaç kullanmak isteyenlere de bu imkan geliyor. Hem bu iş tek bir şirketin de tekelinde kalmamalı” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama