İfadesini değiştiren sanığa suç duyurusu

  14 Şubat 2018

  Bolu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmaları kapsamında açılan 4 ayrı davada, tutuklu ve tutuksuz sanıkların yargılanmasına devam edildi.

  Hakkında beyanda bulunduğu iddia edilen E.B'yi tanımadığını iddia eden S.N.Ç, önceki beyanlarının hepsini reddederek baskı altında ifade verdiğini söyledi. Bunun üzerine tanık hakkında Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na "iftira" suçlaması ile suç duyurusunda bulunuldu.

   

  Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmalara, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla yargılanan, tutuklu sanıklar Hasan Avcı, Halil Etleç ve Yusuf Aytaç ile tutuksuz sanıklar, R.E, Ç.E, E.E,ve E.B. ile avukatları ve sanık yakınları katıldı.  "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlaması ile tutuklu yargılanan meslekten ihraç edilmiş askeri personel Hasan Avcı, duruşmaya tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden SEGBİS aracılığıyla bağlandı.

   

  Avcı, 14 aydır tutuklu olduğunu anlatarak, "Tutuklandığımda mağdur olan eşim doğum yaptı. Çocuğum 9 aylık olmasına rağmen kendisini görmedim. 'ByLock' kullandığım iddiasını kabul etmiyorum. Mahkemeden tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum" dedi.  Cumhuriyet savcısı, sanığın tutukluluk halinin devam etmesi talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, sanığın üzerine atılı suçun katalog suçlardan olması ve suç şüphesinin devam etmesi gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 15 Mart'a erteledi.

   

  Tutuklu sanığın dosyası ayrıldı

  Yapılan başka bir duruşmada ise "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlaması ile haklarında dava açılan tutuklu sanık Halil Etleç ile tutuksuz sanıklar R.E. ve Ç.E'nin yargılanmasına devam edildi.  Mahkeme başkanı, sanık Ç.E. hakkında beyanda bulunan tanık K.S'nin yazılı ifadesini okudu.

   

  Mahkeme başkanı, K.S'nin Ç.E. hakkındaki ifadesinde şu cümlelere yer verdiğini belirtti: "Benim telefonuma ByLock'u Ç.E. yükledi. Ben onunla çocuklarımızın aynı okula gitmesi nedeniyle tanıştım. İlerleyen günlerde tanışıklığımız ilerledi. Telefonuma bu programı iletişim kurmamız için yükledi. Beni dini sohbetlere bu program aracılığı ile çağırdı."

   

  Tanığın iddialarını kabul etmediğini söyleyen Ç.E. ise kendisinin Tarım Müdürlüğü'nde çalıştığını anlatarak, bu nedenle çiftçiler arasında iletişim kurmak amacıyla Google Groups isimli bir uygulama kurduğunu, asla "ByLock" kurmadığını ileri sürdü.  Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Etleç'in davasının daha hızlı sonuçlanması için dosyasını ayırarak duruşmayı 12 Nisan'a erteledi.  Dosyası ayrılan Etleç'in davasının duruşmasının ise 15 Mart'ta yapılması kararlaştırıldı.

   

  İfade değiştiren tanık hakkında suç duyurusu

  Mahkemenin gördüğü bir başka davanın duruşmasında da tutuksuz sanıklar, E.E, S.A, İ.G. ve E.B'nin yargılanması sürdü.  Sanıklar E.E. ile E.B'nin hazır bulunduğu duruşmaya, diğer iki tutuksuz sanık katılmadı.  Duruşmada, tanık olarak dinlenilen S.N.Ç. daha önceki ifadelerini baskı altında verdiğini öne sürerek, ifadelerinin doğru olmadığını savundu.

   

  Hakkında beyanda bulunduğu iddia edilen E.B'yi tanımadığını iddia eden S.N.Ç, "Bu ifade benim gerçek beyanlarımı yansıtmıyor. Bana ismini sorduğunuz E.B. isimli şahsı tanımam. Örgüt içindeki pozisyonu ile ilgili de bilgim yoktur. Bana bir fotoğraf gösterildi ve tanıyıp tanımadığım soruldu. Teşhis tutanağı içeriğini de okumadan imzaladım. Sanığı tanımıyorum." ifadelerini kullandı.  Mahkeme heyeti, beyanını değiştiren tanık hakkında Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na "iftira" suçlaması ile suç duyurusunda bulunarak, duruşmayı diğer tanıkların da dinlenilmesi için 12 Nisan'a bıraktı.

   

  Tutuklu sanığa hapis cezası

  Mahkemede görülen bir başka davada ise karar açıklandı.  Mahkeme, "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklu yargılanan Yusuf Aytaç'ın 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar vererek, tahliyesine hükmetti. AA

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.16351890563965