BAİBÜ, FAIR’IN FİZİK PROGRAMINDA GÖREV ALACAK

  13 Temmuz 2018

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), evrenin oluşumu ve maddenin yapısına dair temel fizik sorularına daha net cevaplar bulabilmek amacıyla...

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), evrenin oluşumu ve maddenin yapısına dair temel fizik sorularına daha net cevaplar bulabilmek amacıyla kurulan uluslararası hızlandırıcı tesis FAIR’ın (The Facility for Antiproton and Ion Research) fizik programlarından biri olan PANDA (Antiproton Annihilation at Darmstadt) deneyine katkı sağlayacak. BAİBÜ, Doğuş Üniversitesi’yle birlikte PANDA deneyine Türkiye’den katılan ilk üniversite oldu.

   

  Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Haluk Denizli ve Doç. Dr. Nuray Er, Haziran ayında İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilen PANDA iş birliği kurulunda alınan kararla, FAIR’ın 3 binden fazla bilim insanının görev yaptığı 4 fizik programından biri olan PANDA deneyinde görev alacaklar. 20 ülkeden 500’ü aşkın bilim insanının, zayıf ve güçlü kuvvetler, egzotik duruma sahip parçacıklar ve hadronların yapısıyla ilgili temel fizik araştırmaları yapacağı PANDA deneyinde BAİBÜ, fenomenolojik olarak charmonium benzeri durumların fizibilite araştırmalarına ve donanım olarak dedektör alt gruplarıyla beraber donanım geliştirme çalışmalarına katkı sağlayacak. PANDA ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://panda.gsi.de adresinden ulaşılabilir.(Elif Erdoğan)

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  1.1771640777588