Bolu 5 günlük hava tahmini

ATEŞ, TÜRK İŞ DÜNYASINI AVRUPA ARENASINDA TEMSİL EDİYOR

12 Ekim 2018

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin (Eurochambres) Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Şirketler Meclisi toplantısına katıldı.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Avrupa iş dünyasının en büyük örgütlenmesi olan ve 45 farklı ülkeden 22 milyon işletmeyi temsil eden Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin (Eurochambres) Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Şirketler Meclisi toplantısına iştirak etti.

EUROCHAMBRES’ın Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirdiği ve Avrupa şirketlerini önde gelen ekonomik konuları tartışmak üzere bir araya getiren Şirketler Meclisi’nde, Avrupa iş dünyasının AB’nin şirketlerin önünü açan, girişimciliği ve tek pazarı AB standartlarını temel alarak geliştiren, daha fazla inovasyona yatırım yapan, gençlere heyecan veren bir gelecek sunan ve lider konumunu güçlü bir şekilde ortaya koyan bir Birlik olması gerekliliği inancı vurgulandı.

Toplantıda Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, AB Dönem Başkanlığı ve Eurochambres tarafından belirlenen dört ana başlık olan ticaret, beceriler, Avrupa’nın geleceği ve veri koruması konularında istişare oturumları gerçekleştirildi ve üyeler görüşlerini ifade etti. Ayrıca Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ve Avrupa Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström de birer konuşma yaptı.

Toplantıda Türkiye kanadından dile getirilen en önemli hususlardan birisi, Türk işletmeleri için AB’deki iş ortaklarıyla iş yaparken karşılaşılan, Avrupa’da uygulanan vize ve ulaştırma kotaları oldu. TSO Başkanı Ateş’in de bugüne kadar sıklıkla vurguladığı hususlardan birisi olan vize ve ulaştırma kotalarına ilişkin AB’nin çözüm önerileri soruldu. Yanı sıra Türkiye’nin AB genişleme politikasında ön planda tutulması gereken ülkelerden birisi olması gerektiğinin altı çizildi.

Meclisin oylaması için sorulan sorular arasında yer alan “AB, üyelikle sonuçlanacak şekilde, diğer ülkelerle iş bağlantılarını güçlendirmeli midir?” sorusuna verilen güçlü olumlu cevap (toplam 425 cevapta 300 evet), Türkiye kanadından gündeme getirilen hususların önemle kabul edildiğini ortaya koydu.

Toplantıda, Avrupa Şirketler Meclisi’nin yeni delege seçimleri de gerçekleştirildi. Ateş, yapılan seçimlerde 22 milyon işletmeyi temsil eden Eurochambres Avrupa Şirketler Meclisi’nin Türkiye delegasyonu üyeliğine seçilerek 800 sandalyeden birinin sahibi oldu. Ateş, Türk iş dünyasının Avrupa’da temsili konusunda İlimize önemli bir başarı kazandırmış oldu. M. Emrah Çiftçi

 

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Twitter Günlüğü
Tüm Twitter Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama